Najlepszy razowy chleb na zakwasie ever

with Brak komentarzy

Przepis na ten chleb dostałam od mojej koleżanki już bardzo dawno temu. Od tamtej pory robiłam go wielokrotnie, jest naprawdę pyszny i smakuje każdemu, a robi się go bardzo łatwo.

Ten chleb przygotowujemy wspólnie na warsztatach „Chleb, pasty i sery”, często też przy innych wydarzeniach np. pokazach, przygotowuję go w domu, żeby uczestnicy mogli go spróbować z różnymi wegańskim pastami. Tak było też wczoraj w bibliotece przy ul. Twardej 64, gdzie poprowadziłam spotkanie o weganizmie. Było mi bardzo miło spotkać tyle osób zainteresowanych tą dietą, zarówno bardzo młodych, które chcą przejść na wegetarianizm, a np. rodzice nie wyrażają zgody, jak również całkiem dojrzałych, które miały tyle samozaparcia, że zmieniły dietę i zaczęły gotować w zupełnie nowy sposób, ze względu na swoje zdrowie.

Naładowana tak dużą dawką pozytywnej energii dzielę się z Wami przepisem.

chleb żytni na zakwasie

 

Chleb żytni na zakwasie
Porcja na jedną dużą formę
 
Zakwas
3-4 szklanki mąki (u mnie dwie szklanki żytniej, jedna pszennej razowej i jedna gryczanej)
2 – 3 szklanki ciepłej wody (lub więcej w zależności od ilości suchych składników)
2 łyżeczki soli
szklanka płatków owsianych (można dodać też inne płatki)
szklanka siemienia lnianego
szklanka pestek słonecznika
 
Tak naprawdę do tego przepisu możecie zastosować mąkę w proporcjach i rodzajach jakich chcecie (aby bazą była mąką z glutenem i nam skleiła czyli żytnia lub pszenna). Sami również możecie zdecydować jakie chcecie wrzucić ziarna i płatki. Można też zrobić chleb np. z cebulką prażoną i wtedy pięknie pachnie, albo z czarnuszką, czy z innymi dodatkami.
 
Sposób przygotowania zakwasu:
Zakwas: do miski codziennie (przez pięć dni) dodajemy po ćwierć szklanki żytniej mąki i ćwierć szklanki ciepłej wody, trzymamy w cieple, w słoiku (lub szklanej misce) przykrytym ściereczką, po dodaniu wody delikatnie mieszamy. Szóstego dnia zakwas jest gotowy.
 
Sposób przygotowania chleba:
Mąkę mieszamy z solą, dodajemy część ciepłej wody, zakwas i wyrabiamy. Najwygodniej jest użyć drewnianej łyżki. Mieszamy zamaszyście od spodu, żeby składniki dobrze się połączyły, a ciasto napowietrzyło. Odkładamy do słoiczka trochę ciasta – nowy zakwas (np. 3-4 duże łyżki). Zakwas może stać w lodówce w zamkniętym słoiku do 10 dni, po tym czasie znów powinniśmy zrobić z niego chleb i odłożyć nowy zakwas.
 

Do naszej masy dodajemy resztę składników czyli: płatki i pestki, jeśli zachodzi taka potrzeba dodajemywody. Masa powinna być zwarta, ale taka że przekładamy ciasto łyżką do formy. Formę wykładamy papierem lub smarujemy olejem i obsypujemy bułką tartą. Ja polecam formy silikonowe, bo nie trzeba z nimi nic robić. Chleb należy odstawić na ok. 10 godzin w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Polecam robić go wieczorem odstawiać na noc i piec rano. Chleb pieczemy w temperaturze 180’C przez 45 do 60 min. Sprawdzamy czy jest ładnie przypieczony, możemy też po wyłączeniu piekarnika wyjąć go z formy i włożyć do jeszcze ciepłego piekarnika, żeby boczki się przypiekły. Jest pyszny polecam np. z masełkiem z kaszy jaglanej

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments