Mówią na mieście, że w lasach zatrzęsienie grzybów. Uwielbiam zbierać grzyby, więc w weekend pojadę to sprawdzić. Od zawsze lubiłam je zbierać, ale niekoniecznie jeść. To prawda lubię zupę z suszonych prawdziwków i podgrzybków oraz uszka z grzybami cebulką, ale taki sos grzybowy to jakoś nigdy nie był najbardziej przeze mnie pożądaną potrawą. Ostatnio jednak poczułam ochotę na sos kurkowy i powiem Wam, że wyszedł naprawdę smaczny. Całe danie, czyli ze zrobieniem śmietanki, nie zajmie Wam więcej niż 25-30 minut. Oczywiście przepis jest banalny jak to u mnie. Przepis na śmietankę ryżową pochodzi z bloga Wegan Nerd, troszkę go tylko zmodyfikowałam.
Składniki
- pół paczki makaronu tagliatelle (tylko nie jajecznego, ale np. Primo Gusto ma taki 100% pszenica durum)
- 200 gramów kurek
- 1 – 1,5 szklanki śmietanki ryżowej
- 3 ząbki czosnku
- 1 cebula lub 3 szalotki
- pół pęczka bardzo drobno posiekanej natki pietruszki
- 2 łyżki oleju
- wegański parmezan do posypania (czyli garść płatków migdałowych zblednowana z 3 łyżkami płatków drożdżowych i ½ łyżeczki soli).
Zaczynamy od zrobienia śmietanki
- ½ szklanki płatków ryżowych
- 1 szklanka wody
- 1-1,5 szklanki mleka sojowego/ryżowego lub innego roślinnego
- 2 łyżki soku z cytryny
- 2 łyżki płatków drożdżowych
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- Sól, pieprz do smaku
My chcemy uzyskać taką trochę słodkawą śmietankę, więc nie przesadzamy z cytryną, możemy nawet troszkę ją dosłodzić np. ¼ łyżeczki cukru/ksylitolu lub czegoś innego.
Gotujemy płatki aż wchłoną całą wodę, zajmie nam to jakieś 3-5 minut. Następnie przekładamy do kielicha blendera ugotowane płatki, dodajemy część mleka i miksujemy, dodajemy resztę składników, próbujemy, dosmaczamy. Jeśli konsystencja jest za gęsta (na patelni sos nam się jeszcze trochę zagęści) to dolewamy jeszcze trochę mleka.
Na dużej patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy posiekaną cebulkę i czosnek, podsmażamy przez 2-3 minuty, dodajemy umyte kurki, jeśli są bardzo duże pokrójcie je lekko, jeśli malutkie zostawcie w całości. Smażymy jakieś 5 minut. Następnie dodajemy śmietankę ryżową i dusimy jakieś 7 minut. Pod koniec dodajemy natkę pietruszki, sól i pieprz, mieszamy wrzucamy ugotowany makaron. A gotowe danie posypujemy wegańskim parmezanem. Smacznego!
Jak umyć kurki?
Nie cierpię czyścić grzybów. W Internetach znalazłam taki sposób, że zalewamy kurki gorącą wodą w dużej misce, dodajemy pół łyżeczki soli, farfocle opadną nam na dno. Powtarzamy zalewanie wrzątkiem jeszcze raz lub dwa. U mnie to działa.