Bezglutenowe ciasto z rabarbarem i marcepanem to mój prezent dla Was, bo sama nie jestem wielką fanką rabarbaru. Nie czekam z utęsknieniem aż sezon się zacznie, nie przepadam za kompotem z jego udziałem, ale ciasto wyszło mi pyszne. Jeśli lubicie rabarbar to sprawdźcie przepis na Wegańskie ciasto drożdżowe z rabarbarem oraz na Truskawkowy jagielnik z rabarbarem.
bezglutenowe ciasto z rabarbarem |
Jakie mąki?
Chciałam zrobić bezglutenowe, ale nie miałam mąki gryczanej, więc trochę pokombinowałam i dodałam mąki owsianej. Zwykły owies, choć z natury bezglutenowy, ze względu na produkcję może być silnie zanieczyszczony innymi zbożami zawierającymi gluten. Jednak jest już dostępny specjalny certyfikowany owies z Finlandii, który mogą spożywać osoby na diecie bezglutenowej. Tu można poczytać o tym owsie. To bardzo dobra wiadomości, że można kupić płatki owsiane, czy mąkę owsianą w wersji bezglutenowej, ponieważ to właśnie zmielone płatki lub mąka owsiana sprawiają, że wegańskie naleśniki są tak cudownie elastyczne.
Jeśli nie macie mąki owsianej, użyjcie gryczanej w tych samych proporcjach. Jeśli chodzi o proporcje mąk w przepisie, to jest to moja
radosna twórczość, więc też zachęcam do eksperymentów.
radosna twórczość, więc też zachęcam do eksperymentów.
Bezglutenowe ciasto z rabarbarem i marcepanem
- 1 szklanka mąki owsianej
- ¾ szklanki kukurydzianej
- ½ szklanki ryżowej
- ¼ szklanki mąki ziemniaczanej
- ¾ szklanki cukru (można zastąpić ksylitolem)
- szczypta soli
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia (zwróć uwagę, żeby też był bez glutenu)
- 3-4 krople aromatu migdałowego
- ½ szklanki oleju np. rzepakowego
- 1 szklanka mleka (ja miałam akurat ryżowe, ale możecie użyć każdego roślinnego)
- płaska łyżka sody oczyszczonej
- łyżka octu jabłkowego
- ewentualnie pół szklanki wody
- 2 łodygi rabarbaru (wybieramy te najbardziej czerwone, będą najsłodsze)
- marcepan spożywczy (ja miałam tak 1/3 kostki – 60 gramów)
Bezglutenowe ciasto z rabarbarem |
Do miski przesiewamy mąki, dodajemy cukier, szczyptę soli i proszek do pieczenia, mieszamy porządnie. W drugiej misce mieszamy mleko roślinne z łyżką sody i octu, odstawiamy na parę minut.
Do miski z mąką dodajemy aromat migdałowy, następnie wlewamy mleko, olej i mieszamy. Jeżeli trzeba dodajemy około pół szklanki wody. Ciasto ma być lejące się.
Myjemy rabarbar, kroimy w drobną kostkę, mieszamy ze starą na tarce masą marcepanową. Ciasto wlewamy do foremki wyłożonej papierem lub silikonowej, dodajemy rabarbar z marcepanem, delikatnie mieszamy żeby rozprowadzić po całości.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego na 180 stopni, na jakieś 40 minut. Sprawdzamy patyczkiem i wyjmujemy, kiedy patyczek po wkłuciu w ciasto będzie suchy. Ciasto pięknie pachnie i ma taki orzeźwiający smak dzięki rabarbarowi. Smacznego!
Sprawdź najbliższe warsztaty kulinarne, które prowadzę
warsztaty
świetny przepis 🙂 bardzo kruche i wyrośnięte ciasto! pycha
bardzo się cieszę, że smakowało 🙂